O kroji a jeho výrobě

Podoba současného kroje je nejbližší lidovému oděvu nošenému na Valašsku v 2. polovině 19. století.
K šití bylo užíváno podomácky zpracované konopné a lněné plátno, přírodní hrubá vlněná huňa, barvené vlněné sukno a ovčí vlna. Koncem 19. století se rozšířilo používání materiálů tovární výroby i k šití pracovních, svátečních a obřadních krojů.

Skanzen Pár v dobových krojích

Při výrobě nových krojů vycházím z původních vzorů výšivek, zdobení a střihů. Každý kroj je však originálem zhotoveným pro konkrétního zákazníka. Podle jeho přání vyberu materiály, barevně sladím výšivky a zdobení. Kromě sešití základních dílů šicím strojem vše zhotovuji ručně.
Používám pouze přírodní materiály – vlnu, lněné a bavlněné plátno, kanafas, modrotisk, huňu a vlněné sukno. Na výšivky a zdobení užívám pouze bavlněné příze, porty a šňůrky, bavlnky a mulinky té nejvyšší kvality. Veškerý materiál včetně bavlnek před použitím vysrážím a napařím, aby při nošení a čištění kroje nedošlo k zabarvení nebo seprání.
Pokud se rozhodnete nechat si kroj u mě ušít, zavolejte nebo napište, zařadím Vás do pořadníku a dohodneme data schůzek, orientační cenu a termín dohotovení kroje. Je nutno počítat nejméně se třemi schůzkami. Při prvním setkání vezmeme míry a dohodneme vše o kroji, který chcete. Další schůzky jsou nutné pro pečlivé zkoušení a úpravy nastehovaných součástí.
Zálohu na materiál požaduji pouze při šití většího počtu krojů, např. pro taneční soubory.
Platíte až po ušití kroje hotově, nebo převodem na účet.
Lze si objednat kroj celý, nebo jen jeho jednotlivé součásti.

Valašský kroj ušitý na míru a respektující typ a proporce zákazníkovy lichotí každé postavě. Dobře ušitá padnoucí kordulka vytvaruje dekolt lépe než všeliké drahé prádlo. A chlap v nažehlené košuli a v dvojitým opaskem opásaných gatích je ozdobou každého valašského bálu.

Pozn. Všechny šité součásti krojů zhotovuji ve své dílně ve Velkých Karlovicích. Obuv, opasky, kotule a klobouky Vám zajistím od našich spolupracujících výrobců a dodavatelů.


Lightbox credits: © Lokesh Dhakar 2015